میهمان گرامی خوش آمدید، نمایش این متن بدان معنی است که شما هنوز ثبت نام نکرده اید، لطفا" برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید و در چند مرحله ساده ثبت نام خود را تکمیل نمائید، البته پس از ثبت نام شما می توانید از تمامی امکانات سایت بهره ببرید.
css3menu.com Glass and LCD cchange

css menu by Css3Menu.com


farshkashan

آنچه برای بافت فرش کاشان مورد نیاز است

به این مطلب امتیاز بدهید
فرش کاشان ، فرشی شناخته شده در تمام دنیاست . تاجایی که امکان ندارد جایی صحبت از فرش شود اما از فرش کاشان حرفی به میان نیاید .
بافت یک فرش ، وسایل مورد نیاز برای بافت آن ، چگونگی استفاده از آنها و … شاید مواردی باشد که تابحال چیز زیادی درباره اش نشنیده باشید .

بافت فرش و وسایل مورد نیاز ؟

بافتن یک فرش کار راحتی نیست . به اصطلاح خودمان برای اینکه یک فرش ، فرش شود ابزارهایی نیاز است . در بین این ابزارها میتوان به دار قالی ، شانه (دفه) ، قیچی ، چله ، رنگ ، سیخ و … اشاره کرد . تمام این موارد به اضافه وسایلی دیگر برای بافت یک فرش خوب مورد نیاز است .

دار قالی

از ابتدایی ترین و ضروری ترین وسایل مورد نیاز برای بافت فرش کاشان ، دار قالی است . دار ، چارچوبی است که فرش روی آن بافته میشود . ابعاد دار قالی به متراژ فرشی که قصد بافت آن را داریم بستگی دارد . در قدیم دارهای قالی از جنس چوب بود و به وسیله چند تیر در گوشه ها به هم متصل میشدند . این روزها دارهای چوبی جای خود را به دارهای فلزی داده اند . که با استفاده از پیچ و مهره به هم وصل میشوند .

دفه ، یا به اصطلاح همان شانه

این وسیله از وسایلی به حساب می آید که برای بافت فرش کاشان بسیار به کار می آید . وسیله ایست فلزی که برای کوبیدن گره های فرش به کار برده میشود . دفه ابزاری سنگین است . و این را از همان نگاه اول متوجه میشوید . دفه در انواع مختلفی چون دفه بزرگ ( باید با دو دست کوبید ) و دفه های سبک ( که برای کوبیدن یک دست کافیست ) وجود دارند . البته لازم است بگوییم که هردوی آن ها یک کار را انجام میدهند .

چله

برای بافت فرش کاشان بعد از تهییه دار ، به چله احتیاج داریم . چله نخ هایی هستند که روی دارد نصب میشوند. هستند افرادی که شغل آنها چله کشی است . چله فرش ، از مهمترین بخش های فرش است . برای اینکه فرش کاشان ظرافت لازم را داشته باشد باید دقت کنیم که این تارها به خوبی روی دارد نصب شوند . هرچه این چله ها کشیده تر و محکمتر باشند ، نتیجه کار بهتر خواهد بود.

روش بافت فرش کاشان

پود ، نخ های افقی هستند که به صورت یک در میان از زیر و روی تار های قالی عبور میکند . این پودها بعد از هر گره ، با استفاده از دفه (شانه) کوبیده میشوند . این کار تا انتهای یک رج ادامه میابد . و بعد از پایان رج به سراغ رج بعدی میرویم . قبل از رفتن به رج بعدی با استفاده از قیچی ، پرزهای اضافی را قیچی میکنیم . این کار را انجام میدهیم تا پرزهی اضافی مانع از گره های جدید در رج بعدی نشوند .

نقشه خوانی

همانطور که میدانید فرش کاشان به لحاظ تنوع در طراحی ای که دارد به شهرت رسیده است . برای بافت هر فرش از نقشه های متفاوتی استفاده میشود . این طرح ها روی کاغذی شطرنجی قرار دارند . که هر خانه از آن رنگ خاصی را به خود اختصاص داده است . نقشه خوان معمولا در کنار فرد بافنده قرار دارد . نقشه را با صدایی بلند و رسا میخواند و به بافنده میرساند که کجا گره بعدی را بزند و از چه رنگی برای زدن گره استفاده کند .

در انتها باید بگویم که فرش کاشان از بهترین و با کیفیت ترین فرش های دنیاست که امروزه به صورت انبوه در کارخانجات فرش ماشینی در حال بافت و تولید هستند . فرش های ماشینی در دسته فرش ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ ، فرش ۱۰۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ موجود میباشند .

فروشگاه اینترنتی کاشان سرا
با داشتن دسته بندی در زمینه محصولات متنوع سعی در کمک به شما برای داشتن خریدی آسان دارد .

آپدیت شده 2018-06-24 در 12:29 توسط [ARG:5 UNDEFINED]

برچسب ها: هیچ یک ویرایش برچسب ها
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

  1. bfarshwebyana آواتار ها