میهمان گرامی خوش آمدید، نمایش این متن بدان معنی است که شما هنوز ثبت نام نکرده اید، لطفا" برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید و در چند مرحله ساده ثبت نام خود را تکمیل نمائید، البته پس از ثبت نام شما می توانید از تمامی امکانات سایت بهره ببرید.


جدیدترین مباحث انجمنها

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 از مجموع 2
Like Tree2Likes
 • 1 Post By Dr.Moosavi
 • 1 Post By Dr.Moosavi

موضوع: ::.آشنایی با تکنولوزی سیم کارت(اسمارت کارتSmart Card).::

 1. #1
  مـدیـر بازنشسته انجمن
  تاریخ عضویت
  مرداد ۱۳۸۷
  محل سکونت
  یه گوشه خلوت شیراز
  ارسال ها
  413
  تشکر
  892
  تشکر شده 2,959 بار در 294 پست

  Post ::.آشنایی با تکنولوزی سیم کارت(اسمارت کارتSmart Card).::

  مطلبی دست نیافتی برای حرفه ای ها

  ::.آشنایی با تکنولوزی سیم کارت(اسمارت کارتSmart Card).::


  آیا تا به حال به سیم کارت خود کارت سوخت ، کارت تلفن ، عابر بانک یا به عبارتی کارت های هوشمند خود نگاه کردید


  برای شما سوال پیش نیامد این وسیله چیست و چه کار می کند اگر دنبال جوتاب سوالات میگردد و میخواهد با این

  تکنولوژی آشنا شوید ادامه مطالب را دنبال کنید.

  Smart Card

  پیش در آمد:

  از حدود چهاردهه قبل، اولین کارت های هوشمند به بازار عرضه شدند و به دلیل کاربردهای گسترده آنها با سرعت فزاینده ای در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفتند. یک کارت هوشمند عبارت است از جسم فیزیکی کارت که یک تراشه رایانه ای برروی آن نصب شده باشد.


  چکیده

  از حدود چهاردهه قبل، اولین کارت های هوشمند به بازار عرضه شدند و به دلیل کاربردهای گسترده آنها با سرعت فزاینده ای در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفتند. یک کارت هوشمند عبارت است از جسم فیزیکی کارت که یک تراشه رایانه ای برروی آن نصب شده باشد. ظرفیت حافظه این کارت ها بین 1 الی 64 کیلو بایت قابل تغییر است. از طرفی، قابلیت ذخیره سازی و پردازش اطلاعات و نیز، قابلیت بالای مراقبت از اطلاعات ذخیره شده، کاربرد این کارت ها را به کلیه عرصه های زندگی انسان گسترش داده است. در این مقاله ضمن معرفی کارت-های هوشمند و اشاره ای به تاریخچه ظهور و رشد آنها، به فناوری انواع کارت های هوشمند پرداخته شده و پس از برشمردن مزایای استفاده از این کارت ها، به کاربردهای کارت در پنج حوزه مختلف، از جمله: حمل و نقل؛ گردشگری؛ فرهنگی – رفاهی؛ پرداخت های روزمره شهروندان و خدمات نیروی انسانی سازمان ها؛ اشاره خواهد شد. در هر حوزه از کاربری، یکی از کاربردها بطور اجمال تشریح می گردد.

  1- تعریف

  یک کارت هوشمند قطعه ای پلاستیکی است که اطلاعات مورد نیاز دارنده آن بصورت نوار مغناطیسی و یا یک ریزپردازنده تعبیه شده درجسم کارتاست. بعضی از کارشناسان حوزه تجارت الکترونیک، این کارت ها را چنین تعریف کرده اند: کارت هوشمند در عمل نوعی کارت اعتباری است که مغز روی آن تعبیه شده است؛ که منظور از مغز، همان تراشه رایانه ای است. بنابراین، ظرفیت حافظه کارت های هوشمند، به مراتب بیشتر از کارت های مغناطیسی خواهد بود. به عنوان نمونه، ظرفیت یک کارت مغناطیسی در حدود 125 بایت است درصورتی که ظرفیت یک کارت هوشمند
  می تواند بین 1 الی 64 کیلو بایت باشد.
  یکی از مزایای اصلی کارت های هوشمند حجم حافظه و امنیت اطلاعات موجود روی تراشه آن است. به طوری که این اطلاعات از طریق مدار منطقی موجود در تراشه، حفاظت می شود. به همین دلیل، نفوذ به اطلاعات دارنده کارت بسیار دشوار است. بنابراین می توان از این فناوری به عنوان یک حافظه برنامه شونده، قابل حمل و مقاوم در برابر نفوذ، نام برد.

  2- تاریخچه کارت های هوشمند

  براساس گزارش های منتشر شده، اولین کارت هوشمند حاوی یک ریزپردازنده، در سال 1967 میلادی و توسط دو مهندس آلمانی ابداع شد. این اختراع منتشر نشد تا اینکه یک روزنامه نگار فرانسوی در سال 1974 م، اختراع کارت هوشمند را در فرانسه به ثبت رسانیده و خبر ظهور این فناوری را منتشر کرد.
  با رشد فناوری ساخت و تولید، هزینه تولید یک کارت هوشمند به شدت کاهش یافت تا اینکه در سال 1984 م، با بهره گیری اداره های پست و مخابرات فرانسه ازکارت های تلفن، واقعه مهمی به ثبت رسید. از این تاریخ به بعد، انحصار کارت های هوشمند تنها به عنوان کارت های بانکی، شکسته شد و امروزه کاربردهای گسترده ای از این نوع کارت ها در جامعه مشاهده می گردد.
  در سال 1987 م، استانداردی برای نقل و انتقال اطلاعات روی کارت ها به ثبت رسید (7816- ISO ) و این استانداردسازی باعث شد تا امروزه کارت های تولید شده توسط سازنده های مختلف، به راحتی از طریق سیستم های مختلف کارت خوان به تبادل و جابجایی اطلاعات بپردازند.  3- انواع کارت های هوشمند

  براساس خصوصیات فیزیکی و جسم کارت، این کارت ها را می توان به چهار نوع اصلی تحت عنوان: کارت های حافظه ای ، کارت های تماسی ، کارت های غیر تماسی و کارت های ترکیبی تقسیم کرد.

  3-1- کارت های حافظه ای

  این کارت ها مانند کارت های مغناطیسی، صرفاً به منظور نگهداری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، از این نوع کارت ها برای پردازش اطلاعات استفاده نخواهد شد. بدون وجود یک CPU ، ارتباط بین کارت و دستگاه
  کارت خوان از یک کانال ارتباطی که کاملاً تحت کنترل دستگاه کارت خوان است، هدایت می گردد. در این نوع از
  کارت های هوشمند، اطلاعات امنیتی بر روی کارت ضبط شده و بدون "کلمه رمز صاحب کارت" ، ورود به اطلاعات موجود ممکن نخواهد بود.

  3-2- کارت های تماسی
  نوع پیچیده تر کارت های هوشمند، کارت های تماسی هستند که عملاً یک تراشه در آنها تعبیه شده است. در این تراشه چهار نوع اطلاعات اصلی وجود دارد که عبارتند از: حافظه فقط خواندنی ، حافظه غیر فرار حافظه موقت و ابزار ورود و خروج اطلاعات. در بخش حافظه فقط خواندنی کارت، سیستم عامل تراشه نگهداری می شود. سیستم عامل، کلیه دستورات صادر شده از ترمینال مرکزی را اجرا کرده و نتایج مربوطه را به مرکز مخابره می کند. دیگر اطلاعات و
  برنامه های کاربردی، در بخش حافظه غیر فرار نگهداری می شود. از جمله ویژگی های مهم این نوع کارت، امنیت بالای آن در تبادل اطلاعات است. چنانچه اطلاعات بطور مناسب روی کارت ذخیره شود، حتی در صورت مفقود شدن کارت، اطلاعات موجود آن برای دیگران غیر قابل دسترس خواهد بود.  3-3- کارت های غیر تماسی

  کارت های تماسی، به رغم برخورداری از امنیت بالا، برای مکان هایی که از حجم بالای تراکنش اطلاعات یا پول برخوردار باشند، مناسب نخواهند بود (مانند سکوهای مترو و محل های خرید بلیط در ساعات اوج تردد روزانه). در اینگونه کارت ها، با استفاده از فرکانس رادیویی و بدون نیاز به خروج کارت از کیف دارنده آن، اطلاعات مورد نیاز منتقل می-شود. در فناوری بکار رفته، دستگاه کارت خوان بدون تماس فیزیکی با خود کارت، اقدام به انتقال اطلاعات و انجام تراکنش مالی می کند. انرژی مورد نیاز برای فعال شدن تراشه، ممکن است به دو صورت تدارک دیده شود؛ یکی از طریق باطری مینیاتوری تعبیه شده بر روی کارت و یا از طریق امواج میکروویو که توسط دستگاه کارت خوان مخابره شده و توسط کارت دریافت خواهد شد. در حال حاضر بالغ بر حدود شانزده نوع کارت غیر تماسی با فناوری های مختلف، در بازار وجود دارند که البته به دلیل جدید بودن این فناوری و قیمت تولید آنها، هنوز به صورت گسترده مورد استفاده جوامع قرار نگرفته است.

  3-4- کارت های ترکیبی

  کارت های تماسی و غیر تماسی، از پروتکل های ارتباطی متفاوتی استفاده می کنند و هر یک دارای محاسن و معایبی هستند. اولی از امنیت بالاتری برخوردار است و دومی برای تراکنش های متعدد در زمان خیلی کوتاه مناسب خواهد بود. برای بهره گیری از ترکیب فناوری های فوق، دو راه وجود دارد الف: تولید دستگاه های کارت خوانی که بتواند اطلاعات هر دو نوع کارت (تماسی و غیر تماسی) را بخواند، ب: تولید کارت هایی که ترکیبی از هر دو نوع فناوری را به طور یکجا ارائه دهد. به دلیل گزاف بودن تولید دستگاه های کارت خوان فوق، اخیراً از کارت های ترکیبی استفاده شده است.  پایان بخش اول

  تا اینجا داستان را داشته باشید این تاریخچه و اطلاعاتی جامع در مورد این تکنولوژی بود
  teori این موضوع را پسندیده است.

 2. تعداد 10 کاربر زیر از شما Dr.Moosavi عزیز برای این پست مفید تشکر کرده اند:


 3. #2
  مـدیـر بازنشسته انجمن
  تاریخ عضویت
  مرداد ۱۳۸۷
  محل سکونت
  یه گوشه خلوت شیراز
  ارسال ها
  413
  تشکر
  892
  تشکر شده 2,959 بار در 294 پست

  پیش فرض

  بخش دوم


  در این مرحله به تشریح و تحلیل سیم كارت در تلفن همراه پرداخته

  شروع این بخش را با این سوال آغاز نموده كه؟


  آیا تا به حال به این مساله فکر کرده اید که چرا برای استفاده از شبکه موبایل حتما باید از قطعه ای به نامSIM Card استفاده کرد؟ و اساسا این قطعه کوچک چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟ یا این سوال که مگر در سیم کارت چه اطلاعاتی وجود دارد که می توان از آنها کپی برداری کرد؟


  تعریف:

  سیم کارت یا واحد شناسایی مشترک (Subscriber Identity Module) یک تراشه حافظه قابل حمل است که در گوشی‌های تلفن همراه و به منظور استفاده از سرویس‌های شبکه مخابرات سیار استفاده می‌شود. این واحد حافظه همزمان با دیجیتال شدن شبکه‌های مخابرات سیار و ظهور نسل دوم این شبکه‌ها یعنی GSM در سال 1990 ارائه شد. در واقع سیم کارت یک هارد دیسک بسیار کوچک است که به صورت اتوماتیک با قرار گرفتن در هر گوشی موبایل فعال شده و اطلاعات مختلفی از جمله شماره تلفن، اطلاعات شبکه‌ای مشترک، دفترچه تلفن، پیام های کوتاه و . . . . را در خود ذخیره می کند. به بیان دیگر سیم کارت نقش یک گذرنامه را بازی می‌کند که با ارائه آن می‌توان از سرویس شبکه سیار کشورهای مختلف برای برقراری ارتباط استفاده کرد.

  ظرفیت:
  سیم کارتها در انواع مختلف و با ظرفیت‌های حافظه‌ای متنوع در بازار موجود می‌باشند: سیم کارت‌های 16، 32، 64 و 512 کیلو بایتی که موارد توزیع و استفاده آنها بستگی به گستردگی شبکه موبایل آن منطقه دارد. البته در حال حاضر سیم کارت‌هایی با حافظه‌های 128 و 512 مگا بایتی نیز به بازار ارائه شده‌اند.  سیستم عامل :

  سیستم عامل سیم کارت در دو نوع جاوا و سیستم عامل‌های محلی موجود است که نوع محلی، اختصاصی بوده و مبتنی بر نرم افزارهای مخصوص فروشندگان آن می‌باشد در حالی که سیم کارت‌های جاوا، مبتنی بر زبان برنامه نویسی جاوا هستند و مهمترین ویژگی آنها عدم وابستگی به سخت افزار است.
  دیگرام كلی

  اطلاعات ذخیره شده :

  سیم کارت شامل اطلاعات بخصوصی از شبکه است که برای تصدیق، شناسایی و سرویس‌گیری مشترکان در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند این اطلاعات عبارتند از :
  شماره شناسایی بین المللی مدار کارت (ICCID) : این شماره که در واقع شماره سریال سیم کارت می‌باشد، یک عدد 19 یا 20 رقمی است که بر روی بدنه سیم کارت نیز حک شده است.

  در شبکه هر اپراتور سیم کارت‌‌ها با یک شماره یگانه و منحصر به فرد با عنوان شناسه بین المللی مشترک موبایل (IMSI) شناسایی می‌شوند که شبکه برای شناسایی، برقراری ارتباطات و سرویس‌دهی به مشترک از این شماره که توسط اپراتور بر روی سیم کارت ذخیره می‌شود، استفاده می‌کند. این شماره یک عدد 15 رقمی است که 3 رقم اول آن مشخص کننده کد موبایل کشور ( برای ایران 432) ، دو رقم بعدی مشخص کننده کد شبکه موبایل (برای شبکه MCI کد 11) و 10 رقم آخر نیز شماره شناسایی مشترک موبایل است.
  کلید تصدیق یا (Ki) یکی دیگر از پارامترهایی است که در حافظه سیم کارت ذخیره می‌شود. این شماره که یک عدد 32 بیتی یگانه بوده و برای هر سیم کارت متفاوت است، برای تصدیق و به رسمیت شناختن سیم کارت در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شماره همچنین در پایگاه داده شبکه ذخیره می‌شود.

  مروری مختصر بر فرآیند تصدیق مشترکین در شبکه، موارد کاربرد اطلاعات فوق را بیشتر مشخص می‌کند. با قرار دادن سیم کارت در گوشی تلفن همراه و روشن کردن آن در ابتدا، سیم کارت IMSI خود را برای به منظور تصدیق و سرویس‌گیری به شبکه ارسال می‌کند. سپس شبکه با جستجو در پایگاه داده خود شماره IMSI ارسال شده و Ki تخصیص داده شده به آن را پیدا می‌کند. ( در صورتی که شماره IMSI در پایگاه داده موجود نباشد، مشترک قادر به سرویس‌گیری نخواهد بود) سپس شبکه با تولید یک عدد تصادفی (Random) و ترکیب آن با Ki ، یک عدد جدید را تولید کرده و همزمان عددتصادفی خود را نیز برای مشترک ارسال می‌کند. سیم کارت نیز با در یافت این عدد، آن را با Ki ذخیره شده در خود ترکیب کرده و عدد حاصل را مجددا برای شبکه ارسال می‌کند. نهایتا شبکه دو عدد ترکیبی را با یکدیگر مقایسه می‌کند و در صورت تطابق، اجازه امکان استفاده از شبکه را برای سیم کارت مربوطه صادر می‌کند. این فرآیند کاربرد Ki و همچنین یکی از کاربردهای IMSI را در شبکه نشان می‌دهد.  1. شناسه ناحیه مکانی :
  یکی دیگر از اطلاعاتی که در سیم کارت ذخیره می‌شود اطلاعات مربوط به جایگاه مشترک در شبکه است که از طرف شبکه برای هر سیم کارت ارسال شده و با نام شناسه ناحیه مکانی (LAI) شناخته می‌شود. شبکه هر اپراتور به نواحی مکانی مجزایی با نام Location Area تفکیک می‌ شود که هر ناحیه دارای یک عدد یگانه و منحصر به فرد با نام LAI است. وقتی که مشترک ناحیه مکانی خود را به واسطه حرکت در شبکه تغییر می‌دهد، اطلاعات ناحیه جدید در سیم کارت ذخیره شده و برای شبکه ارسال می‌شود تا شبکه از آخرین موقعیت مکانی مشترک آگاه شود. در صورتی که گوشی موبایل خاموش شده و مجددا روشن شود، سیم کارت با بازیابی اطلاعات خود، به جستجوی آخرین LAI ذخیره شده می‌پردازد. این کار با جلوگیری از جستجو در کلیه فرکانس‌ها، باعث تسریع در زمان برقراری ارتباط مشترک با شبکه خواهد شد.
  نام اپراتور (SPN) ، شماره تلفن مشترک، شماره مربوط به مرکز پیام کوتاه (SMSC) و سرویس‌های ارزش افزوده (VAS) از دیگر اطلاعاتی است که بر روی سیم کارت ذخیره می شود.  سیم کارت های جاوا :
  جاوا یک زبان برنامه نویسی موضوعی (شیء گرا) است که توسط شرکت Sun و با فلسفه "یکبار بنوس، هرجا اجرا کن " ایجاد شد. بدین معنا که یک برنامه کامپیوتری جاوا می‌تواند بر روی کارپایه‌های مختلف مثل : ویندوز، لینوکس و یا مکینتاش اجرا شود. در واقع برنامه نویسان جاوا بدون توجه به سیستم عامل انتهایی مورد استفاده، بر روی برنامه‌های کاربردها تمرکز دارند. اما در سایر زبان‌های برنامه نویسی، کد برنامه بایستی به کد سیستم عامل مورد نظر ترجمه شده و سپس فایل‌های اجرایی آن ایجاد شود. درصورتیکه برنامه‌های جاوا تنها به یک مفسر حین اجرا (JVM) نیاز دارند تا دستورات آن را به دستورات سیستم عامل مورد استفاده، تغییر دهد. این برنامه که یک برنامه محلی سیستم عامل است می تواند به صورت رایگان تهیه و مورد استفاده قرار گیرد.
  تکنولوژی کارت‌های جاوا برای سیم کارت‌های موبایل در سال 1999 و توسط شرکت Sun به بازار ارائه شد و امکان ارائه سرویس‌های ارزش افزوده را از طرف اپراتورها برای مشترکان شبکه فراهم کرد. بدین صورت که مشترکین با استفاده از این سیم کارت‌ها می‌توانند برنامه‌های کاربردی مختلفی که از طرف اپراتور شبکه ارائه شده و معمولا بر روی پرتال آن قرار داده می‌شود را بروی گوشی خود بارگذاری نمایند. این کارت‌ها مبتنی بر کارپایه‌های J2ME و واسط‌های برنامه نویسی کاربردی (API) مختص به آن می‌باشند. در حال حاضر در کشور ما سیم کارت‌های اپراتور ایرانسل و سری جدید سیم کارت‌های شرکت ارتباطات سیار از نوع سیم کارت‌های مبتنی بر جاوا می‌باشد.

  نهایـتا می‌توان گفت که ارتقاء شبکه‌های مخابرات سیار و امکان ارائه سرویس‌های دیتا توسط اپراتورها و امکان ارائه کاربردها و سرویس‌های متنوع به کاربران و همچنین رقابت شدید ایجاد شده در بازار، باعث ایجاد تغییرات گسترده‌ای در فناوری گوشی‌ها و سیم کارت‌ها نیز شده است به نحوی سازندگان این تجهیزات مجبور شده‌اند تا از ابزار‌های مختلفی از جمله سیستم عامل‌های باز در گوشی‌های تلفن همراه و حتی سیم کارت‌ها به منظور میزبانی و مدیریت برنامه‌های کاربردی و سرویس‌های ارائه شده توسط اپراتورها، استفاده نمایند.


  کپی بردای منوط به اجازه کتبی:

  تهیه وتنظیم:دکتر سید علی موسوی

  teori این موضوع را پسندیده است.

 4. تعداد 16 کاربر زیر از شما Dr.Moosavi عزیز برای این پست مفید تشکر کرده اند:


 

 

موضوعات مشابه

 1. چگونه اسمارت کارت setool را اکتیو کنیم؟(پاسخ)
  توسط ▂▃ E.M.S.C ▃▂ آرمان احدی در انجمن SETool
  پاسخ ها: 1
  آخرين ارسال: ۱۳۸۹-۰۴-۱۳, ۲۰:۵۳
 2. پاسخ ها: 20
  آخرين ارسال: ۱۳۸۸-۱۰-۰۶, ۱۷:۳۸
 3. پاسخ ها: 1
  آخرين ارسال: ۱۳۸۷-۰۹-۱۷, ۱۹:۰۷

تعداد کاربرانی که این پست را مشاهده نموده اند : 5 نفر

شما اجازه مشاهده این قسمت را ندارید.

برچسب برای این موضوع

125, , black, blue, card, ce, center, color, com, cpu, er, font, h, ht, http, jpg, شدند, شده, شانزده, شما, شکسته, شود, شوید, دشوار, داشته, داده, دارای, دارنده, داستان, در, دریافت, دست, دسترس, دستورات, دلیل, دنبال, دهد, دیده, دیگر, دیگران, بدون, بطور, با, باشد, باشید, باطری, باعث, بازار, بالاتری, بالای, بانک, بایت, بخش, برابر, برای, برروی, برنامه, بعضی, بسیار, بصورت, بکار, به, بهره, بود, بودن, بیشتر, بین, ظرفیت, ظهور, حدود, حاضر, حال, حاوی, حافظه, حرفه, حرفه ای ها, حجم, حمل, حوزه, طریق, طوری, ثبت, اشاره, ادامه, ابداع, ابزار, اطلاعات, اطلاعاتی, اختراع, ارائه, ارتباط, ارتباطی, اجرا, اعتباری, است؛, استفاده, اسمارت, اصلی, اگر, امنیت, امنیتی, امواج, اقدام, البته, الف, الی, اند, انحصار, انرژی, انجام, انسان, انتقال, انواع, اوج, اولین, این, اینجا, اینکه, ضبط, ضمن, خدمات, خبر, خروج, خرید, خود, خوان, خواندنی, خوانی, خیلی, ذخیره, رشد, رادیویی, راحتی, راه, رایانه, رسید, رغم, رمز, روزانه, روزنامه, جدید, جابجایی, جامعه, جمله, آشنایی, آمد, آلمانی, آنها, آیا, عابر, عامل, عرضه, عرصه, عمل, عنوان, زندگی, ساخت, سازمان, سازنده, سازی, سال, سرعت, سوال, سوالات, سوخت, سیستم, سیم, تشریح, تبادل, تحت, تا, تاریخچه, تراشه, ترمینال, ترکیبی, تجارت, تعبیه, تعریف, تغییر, تقسیم, تلفن, تکنولوزی, تنها, تواند, توسط, ،, غیر, صادر, صاحب, p, red, size, smart, ti, tp, گرفتند, گزارش, گسترش, گیری, مشاهده, مدار, محاسن, محل, مطالب, مطلبی, مالی, مانند, مخابرات, مختلف, مربوطه, مرکزی, معرفی, مترو, مغز, مغناطیسی, ممکن, مقاله, مقاوم, مکان, منظور, مناسب, منتشر, منتقل, مهمی, مهندس, مورد, موجود, موقت, می, میخواهد, میلادی, مینیاتوری, مفقود, قطعه, قابل, قابلیت, قرار, قیمت, کشورهای, کارشناسان, کارت, کارتsmart, کاملاً, کانال, کاهش, کرده, کردید, کلمه, کلیه, کند, کنترل, کنند, کنید, که, کوتاه, کیف, کیلو, نشد, نخواهد, نتایج, نصب, نگاه, نگرفته, نگهداری, چنین, نوار, نوعی, نیاز, نیامد, نیروی, چیست, نفوذ, هدایت, ها, های, هایی, هزینه, هستند, همان, همین, هنوز, هوشمند, ورود, وسیله, ویژگی, پایان, پردازش, پس, پست, پلاستیکی, پنج, پول, پیش, پیچیده, یک, یکجا, فرار, فرانسه, فرکانس, فعال, فقط, فناوری

نمایش برچسب ها

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 
 

SEO by vBSEO

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326